Zgodnie z prawem zarządcą nieruchomości może zostać każdy, pod warunkiem że spełnia wymagania właściciela i pewne formalności. Nie należy mylić tych dwóch terminów. Właściciele nieruchomości to osoby, które nabywają własność, natomiast zarządcy podejmują się, zgodnie z umową, którą podpisują z jej posiadaczami, wspólnotami mieszkaniowymi lub innymi jednostkami organizacyjnymi, dbałości o to, aby była ona utrzymana w nienagannej kondycji i przynosiła zyski.
Zakres działań zarządcy regulowany jest indywidualnymi zapisami i warunkami współpracy, a ich efekty podlegają ocenie jedynie głównych zainteresowanych. Nie ma w tym względzie żadnych regulacji prawnych, które weryfikowałyby skuteczność czy legalność poczynań zarządcy. Aby nim zostać, wystarczy wykupić obowiązkowe OC zarządcy i znaleźć kogoś, kto zechce powierzyć nam kuratelę nad nieruchomością.
Sytuacja na rynku dobitnie pokazuje, że dobry zarządca ma realny wpływ na generowanie przez konkretną inwestycję profitów i że ma to związek z jego kompetencjami. Wobec tego oczekiwania właścicieli nieruchomości plasują się na wysokim poziomie, a osobami najczęściej zatrudnianymi w tym charakterze są te obdarzone:
- gotowością do przestrzegania etyki zawodowej,
- potrzebą znajomości przepisów prawa,
- umiejętnością analizy i interpretacji wszelkich zapisów i faktów istotnych dla prowadzenia działalności zarządcy,
- bardzo wysokim poczuciem odpowiedzialności,
- gotowością do podejmowania wszelkich działań na rzecz dobra klienta,
- umiejętnością szybkiego pozyskiwania ważnych informacji.
Cenione są ponadto uczciwość i rzetelność, jako cechy, które wręcz sprzężone być powinny z wszelkimi zawodami, gdzie obraca się dużą ilością pieniędzy.
OC zarządcy – o co w tym chodzi?
Z uwagi na to, że zarządca nieruchomości dźwiga na swoich barkach ogromną odpowiedzialność, która wynika, chociażby z faktu, że działa on często na kilku płaszczyznach równocześnie, OC zarządcy jest niezastąpioną formą zabezpieczenia. Strefy realnych oddziaływań zarządcy to:
-
kwestie prawne i administracyjne,
-
sprawy związane z efektywnym zarządzaniem finansami,
-
zagadnienia bezpieczeństwa w zakresie eksploatacji nieruchomości,
-
utrzymywanie nieruchomości w kondycji pozwalającej na użytkowanie jej zgodnie z przeznaczeniem,
-
czynienie adekwatnych inwestycji.
Szczegółowe informacje dotyczące polisy zawarte zostały w Rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie OC zarządcy nieruchomości z dnia 26 kwietnia 2019 roku.
W zakres ochrony wchodzi odpowiedzialność cywilna ubezpieczonego w ramach prowadzonej przez niego działalności zarządcy w przypadku poczynionych przez niego zaniechań czy szkód, a także niedopatrzeń i błędów osób wskazanych przez niego do podejmowania jakichkolwiek działań w jego imieniu.
Ubezpieczenie OC zarządcy obejmuje wszelkie szkody bezpośrednio związane z czynnościami podejmowanymi przez niego w pracy zawodowej, które wyszczególnione zostały ust. 1 i 2, z zastrzeżeniem ust. 3, bez możliwości umownego ograniczenia odpowiedzialności ubezpieczyciela.
Rozporządzenie określa także, jakie szkody nie podlegają ubezpieczeniu i wskazać należy tu:
-
sytuacje pomiędzy małżonkami, rodzeństwem, itp.,
-
zapłatę kar umownych,
-
zniszczenia powstałe na skutek wojen, zamieszek czy aktów terroryzmu.
Ubezpieczenie OC zarządcy to gwarancja pewnej ręki w podejmowaniu wiążących decyzji w odniesieniu do podmiotów realizujących zadania wyznaczone przez zarządzającego nieruchomością. To najlepszy sposób na rekompensatę wszelkich roszczeń wnoszonych przez przełożonego, w tym przypadku właściciela nieruchomości.