Wynajem nieruchomości cieszy się ogromną popularnością. Obecnie można liczyć na duży wybór, szczególnie w większych miejscowościach. Bardzo ważne jest to, aby zabezpieczyć się przed różnymi awariami i wypadkami. W tym celu warto wykupić OC najemcy, aby w razie poniesienia szkód móc liczyć na wypłacanie odszkodowania z towarzystwa ubezpieczeniowego. Zdarza się, że powstaną one nieumyślnie, zostaną wyrządzone osobom trzecim, czyli przykładowo sąsiadom.

Czym jest OC najemcy?

Jeśli masz umowę najmu nieruchomości, to warto zdecydować się na wykupienie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dla lokatora. Jest to coś w rodzaju dodatku do podstawowej polisy mieszkaniowej. Warto zabezpieczyć się finansowo na wypadek wyrządzenia szkody w wynajmowanym mieszkaniu. Zdarza się, że powstanie ona w wyniku działania osób jedynie pracujących w danym lokalu. Winowajcą może być każdy lokator, dlatego lepiej zabezpieczyć swoje interesy na wypadek różnych szkód, aby móc otrzymać odszkodowanie za poniesione straty.

OC najemcy jest odpowiednim rozwiązaniem dla każdego, niezależnie od wynajmowanego metrażu. Nawet jeśli umowa dotyczy użytkowania wyłącznie jednego pomieszczenia, warto mieć wykupioną dodatkową polisę. Można ją śmiało dodać do kaucji. Zwykłe ubezpieczenie mieszkania, czyli w wersji mocno zubożonej, poziom ochrony pozostawia wiele do życzenia. Nie uwzględnia ono wielu zdarzeń, które mogą niestety liczyć się ze sporymi kosztami. Warto też wiedzieć, że OC najemcy pozostaje nadal aktywne nawet w przypadku zmienienia mieszkania.

Każde OC najemcy może wyglądać nieco inaczej, w zależności od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego i zakresu polisy

Co obejmuje OC najemcy?

Każde OC najemcy może wyglądać nieco inaczej, w zależności od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego i zakresu polisy. Trzeba dokładnie sprawdzić, co obejmuje dodatkowa polisa mieszkaniowa przed podpisaniem dokumentu. Na szczególną uwagę zasługują wykluczenia, czyli zapisy odnoszące się do zdarzeń niepodlegających ubezpieczeniu. Z OC najemcy możesz liczyć na pokrycie kosztów szkód, do których doszło na skutek nieumyślny zarówno w mieszkaniu, jak i w jego otoczeniu.

W przypadku OC najemcy ochronie podlegają elementy stałe lokalu, do których zalicza się między innymi ściany, zabudowę. Obejmuje ona również elementy wyposażenia, czyli sprzęty RTV i AGD, meble itd. Jeśli przechowujesz różne przedmioty poza mieszkaniem, ale w pomieszczeniach przypisanych do nieruchomości typu piwnica, to również możesz liczyć na ich zabezpieczenie na wypadek zniszczenia lub kradzieży.

W przypadku OC najemcy ochronie podlega szereg zdarzeń losowych, do których zalicza się pożar, zalanie, awarie w łazience, uszkodzenie sprzętu na skutek wyładowania atmosferycznego, zarysowanie auta znajdującego się na parkingu. Odszkodowanie uzyska się także, jeśli dojdzie do pogryzienia przechodnia przez psa, wyrządzenia kontuzji drugiej osobie podczas rozgrywania osiedlowego meczu.

Co warto wiedzieć o OC najemcy?

Możesz zdecydować się na OC najemcy, które obejmuje także szkody wyrządzone przez włamywaczy. Dostaniesz odszkodowanie, jeśli zostanie skradziony sprzęt elektroniczny, to samo dotyczy urządzeń AGD. Ochroną objęte są także elementy wystroju wnętrza, instrumenty muzyczne, biżuteria, gotówka, nawet ubrania i książki.

Możesz również skorzystać z rozszerzonej wersji polisy, czyli zabezpieczyć się przed szkodami w postaci stłuczonej szyby w oknie, rozbitej kabiny prysznicowej. Ubezpieczyciel pokryje również koszty związane ze stłuczonym lustrem, rozbitym akwarium w mieszkaniu. Jest także dodatkowy pakiet Home Assistance, który dotyczy uzyskania pomocy fachowców, pokrycia strat spowodowanych przez zwierzęta domowe, lokalu zastępczego.