Najem nieruchomości mieszkalnych jest jedną z metod czerpania dodatkowych zysków. Wiele, zwłaszcza młodych osób decyduje się na czasowe zamieszkanie w danym mieście, co ma związek np. z rozpoczęciem studiów. Każdy najemca zobowiązany jest do utrzymywania wynajmowanego lokum w nienagannym stanie. Zdarzają się jednak sytuacje, że dochodzi do jego zniszczenia czy awarii. W tym wypadku warto posiadać OC najemcy, czyli ubezpieczenie chroniące najemców przed różnymi zdarzeniami oraz ich konsekwencjami finansowymi. Co warto wiedzieć o tej polisie?

W jaki sposób działa OC najemcy?

OC najemcy jak sama nazwa mówi, to polisa przypisana do lokatora. Obowiązuje ona od daty zapisanej w dokumentach. Co ważne, można z niej skorzystać nawet w przypadku wynajmowania mieszkania tylko na okres kilku miesięcy. OC najemcy to skuteczna ochrona przed szkodami powstałymi z różnych przyczyn, w szczególności, jeżeli niemożliwe jest określenie tego, kto za nie odpowiada. Co ważne, ubezpieczenie to chroni głównie lokatora oraz jego rodzinę. Zakłady ubezpieczeniowe oferują różnego rodzaju polisy, których miesięczny koszt zależy od licznych czynników.

Najem nieruchomości mieszkalnych jest jedną z metod czerpania dodatkowych zysków

OC najemcy- przed czym dokładnie chroni, a czego nie obejmuje?

Chcąc nabyć tego typu ubezpieczenie, warto dowiedzieć się, co dokładnie obejmuje (https://najtanszeubezpieczeniaocac.pl/oc-najemcy-przed-czym-nas-chroni/). Firmy ubezpieczeniowe oferują tę polisę, aczkolwiek może ona znacznie różnić się swoim zakresem. OC najemcy zawiera przede wszystkim ochronę przed kradzieżą z włamaniem. Ochrania więc wartościowe przedmioty, które lokator albo właściciel stracili w wyniku kradzieży. Mowa między innymi o gotówce, biżuterii czy sprzętach elektronicznych (laptop, telewizor). Ponadto taka polisa obejmuje ochronę przed zniszczeniami powstałymi przez lokatora mieszkania. Ubezpieczenie uwzględnia więc takie sytuacje jak zniszczenie sprzętu AGD czy zalanie lokum. To podstawowa ochrona, aczkolwiek tego rodzaju polisy mogą też ochraniać samego właściciela mieszkania, jeżeli dojdzie do pożaru, zniszczeń, różnych zdarzeń losowych czy usterek. Warto wiedzieć, czego ubezpieczenie tego typu nie uwzględnia. Ubezpieczenie najemcy nie pokryje zniszczeń jeśli:

Najem nieruchomości mieszkalnych jest jedną z metod czerpania dodatkowych zysków

  • doszło do nich celowo i umyślnie,
  • powstały po spożyciu alkoholu,
  • wyrządzone szkody mają związek z działalnością gospodarczą albo pracą zawodową,
  • doszło do nich w czasie podróży czy wyjazdy,
  • są wynikiem uprawiania sportów ekstremalnych.

Dlaczego warto wykupić OC najemcy?

OC najemcy to bardzo korzystne rozwiązanie dla osób wynajmujących lokal. Decydując się na tego typu ubezpieczenie nabywamy ochronę przed nagłymi i nieprzewidzianymi kosztami, które mogłyby pojawić się nawet, kiedy dbamy o lokal i jesteśmy ostrożni. Wszelkie wypadki, takie jak przypadkowe stłuczenie zastawy stołowej, niewielkie zalanie, mogą skutkować dosyć dużym nadwyrężeniem domowego budżetu. Koszty napraw są często zaskakująco wysokie, natomiast zakup ubezpieczenia nie wiąże się z dużym wydatkiem. Oprócz tego wykupienie ubezpieczenia świadczy o odpowiedzialności najemcy oraz dbałości o mienie osoby wynajmującej. Jest to więc bardzo dobre rozwiązanie, które wpływa pozytywnie na relację z wynajmującym oraz jest w stanie znacznie przyśpieszyć proces zwrotu kaucji po zakończeniu najmu.  Warto dodać, że OC najemcy daje nam też wsparcie w pokryciu szkód, do których doszło u sąsiadów, przez naszą nieuwagę (np. zalanie mieszkania). Jak już wcześniej wspomniano koszt takiej polisy jest niski, a jest w stanie ochronić nas przed bardzo dużymi wydatkami.

OC najemcy to dosyć nowa forma ubezpieczenia na rynku, która cieszy się rosnącą popularnością. Z pewnością jest dobrą opcją dla wszystkich najemców, gdyż daje im poczucie bezpieczeństwa.