Każda wycieczka w góry wiąże się z ryzykiem wypadku i z koniecznością skorzystania z fachowej pomocy. Pomoc ratowników często potrzebna jest w czasie niebezpiecznych sytuacji, ale także wtedy kiedy zgubimy się w górach, doznamy kontuzji lub lekkich obrażeń oraz podczas utknięcia w trudnym i nieznanym terenie.

Dlaczego warto ubezpieczyć się na wyjazd w góry?

Ryzyko wypadku w górach jest bardzo duże (więcej). Wypadkowi ulec może amator chodzenia po górach, a także doświadczony alpinista tak samo jak każdy może zabłądzić wśród gór.

W Polsce poszkodowany nie ponosi kosztów związanych z udzieleniem pomocy w górach, inaczej sprawa się ma w górach czeskich i słowackich, gdzie za pomoc trzeba zapłacić z własnej kieszeni.

W wielu krajach europejskich koszty związane z ratownictwem górskim nie są refundowane. Posiadanie karty ekuz umożliwi skorzystanie z podstawowej pomocy, jakiej można udzielić w szpitalu, natomiast za akcję ratowniczą trzeba zapłacić samodzielnie.

Pomoc udzielona na Słowacji przy użyciu śmigłowca kosztuje około 5000 euro, a zwykła akcja ratunkowa od 500 do 2000 euro. W Alpach ceny te mogą wynosić od 1500 do 2000 euro za godzinę.

Co powinno zawierać ubezpieczenie górskie?

Podczas wyboru ubezpieczenia ważne jest, aby dobrać wysokość ubezpieczenia do miejsca, w jakim będziemy przebywać. Biorąc w góry bagaż, sprzęt sportowy lub inne cenne rzeczy można wykupić ubezpieczenie od kradzieży. Jeśli jest taka możliwość, warto skorzystać z rozszerzenia ochrony dotyczącej sportów ekstremalnych.

Ubezpieczenie górskie powinno zawierać:

  • koszty leczenia i ratownictwa,
  • ubezpieczenie życia i zdrowia,
  • OC sportowe i życia prywatnego,
  • ubezpieczenie dla osób aktywnych,
  • hospitalizację i leczenie ambulatoryjne,
  • transport medyczny do kraju,
  • transport zwłok.

Niektóre ubezpieczenia obejmują także ubezpieczenie sprzętu i wartościowych przedmiotów, mających określoną wartość. Jeśli decydujemy się na uprawianie sportów ekstremalnych, wówczas warto wykupić ubezpieczenie z rozszerzeniem.

Istotne są wyłączenia w ubezpieczeniu, które mogą uniemożliwić wypłatę odszkodowania, a także opłacenie leczenia i akcji ratunkowej. Wyłączeniami takimi są:

  • spożywanie środków odurzających, np. alkohol,
  • nieprzestrzeganie regulaminów w określonych miejscach,
  • branie udziału w zawodach.

Koszt ubezpieczenia górskiego

Cena ubezpieczenia może być różna, ponieważ wszystko uzależnione jest od firmy, w jakiej ubezpieczenie zostanie wykupione, a także od tego co ubezpieczenie będzie zawierać.

Kwota ubezpieczenia za jeden dzień wynosić może od 3,20 zł do około 15 złotych.