Każdy obcokrajowiec starający się o legalizację swojego pobytu w Polsce, musi koniecznie zastanowić się nad kwestią ubezpieczenia zdrowotne dla cudzoziemców. Jest ono niezbędne w procesie legalizacji pobytu.

Jak będąc obcokrajowcem wybrać odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne? Jaki wariant wybrać? Ubezpieczyć się w ramach NFZ czy prywatnie?

Każdy legalnie zatrudniony pracownik w Polsce jest objęty obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym w ramach Narodowego Funduszu Zdrowotnego. Podjęcie legalnego zatrudnienia jest więc dla cudzoziemca najwygodniejszą formą spełnienia wymogu posiadania ubezpieczenia. Jednak czy jest to najlepsze i jedyne rozwiązanie? W ramach NFZ, jako ubezpieczony , otrzymujemy dostęp do korzystania z bezpłatnych świadczeń medycznych, które są finansowane z funduszu. Jeżeli obcokrajowiec nie jest nigdzie zatrudniony, przez co nie jest objęty ubezpieczeniem wynikającym ze stosunku pracy, istnieje możliwość przystąpienia do niego dobrowolnie. Jeżeli obcokrajowiec chce skorzystać z takiego rozwiązania, musi udać się do najbliższego oddziału NFZ i podpisać w nim umowę na świadczenie usług medycznych. Po podpisaniu umowy pozostaje tylko regularnie opłacać składki. Taka umowa z funduszem zawierana jest na czas nieokreślony.

Ubezpieczenie prywatne cudzoziemca w Polsce

Na jakie więc ubezpieczenie zdrowotne powinien zdecydować się cudzoziemiec? Najwygodniejszą  formą będzie ubezpieczenie się w  NFZ, w ramach składek potrącanych z pensji

Większość prywatnych ubezpieczycieli w Polsce posiada w swojej ofercie również oferty ubezpieczeniowe dla obcokrajowców. W zależności od tego na jaki pakiet zdecyduje się cudzoziemiec ma w nich do wyboru

  • wizyty u lekarzy rożnych specjalizacji
  • badania specjalistyczne typu USG, RTG, EKG
  • zabiegi ambulatoryjne i leczenie szpitalne
  • transport medyczny
  • pomoc tłumacza
  • zwrot kosztów zakupu leków.

Koszty zakupu polisy ubezpieczeniowej w prywatnej firmie ubezpieczeniowej wahają się w zależności od zakresu wybranego pakietu, począwszy od 54.

Na jakie więc ubezpieczenie zdrowotne powinien zdecydować się cudzoziemiec? Najwygodniejszą  formą będzie ubezpieczenie się w  NFZ, w ramach składek potrącanych z pensji. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że kolejki u lekarzy, na zabiegi czy na badania specjalistyczne są czasem gigantyczne, dlatego warto będąc nawet ubezpieczonym z pracy zastanowić się nad wykupieniem dodatkowej polisy w prywatnej firmie. Jeżeli cudzoziemiec nie podjął się jeszcze żadnej pracy zarobkowej, przez co nie jest ubezpieczony w ramach NFZ lepszym wyborem będzie wykupienie polisy w prywatnej firmie ubezpieczeniowej niż dobrowolne podpisywanie umowy na świadczenie usług zdrowotnych z Narodowym Funduszem Zdrowia.