Biura rachunkowe zajmują się prowadzeniem działalności związanej z dużym ryzykiem, ponieważ wiąże się ona z bezpieczeństwem pieniędzy i interesów klientów. Nawet mała pomyłka może wiązać się ze sporymi stratami finansowymi. Dlatego należy zadbać o obowiązkowego ubezpieczenie biur rachunkowych.

Polisa dla biura rachunkowego – co obejmuje? 

W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 06.11.2014 roku zawarto zasady dotyczące obowiązkowego zakresu polisy OC. Objęci są nim przedsiębiorcy zajmujący się prowadzeniem ksiąg rachunkowych, w ramach wyrządzonych szkód za działania albo zaniechania. Znaczy to, iż polisa OC obejmuje szkody, które powstały na skutek pomyłki, popełnionej przez biuro rachunkowe w ramach świadczenia usług wymienionych na umowie pomiędzy klientem a biurem rachunkowym.

Podstawowe ubezpieczenie OC dla biura rachunkowego – czego nie obejmuje?

Obowiązkowa polisa OC dla biura rachunkowego nie obejmuje poniżej wymienionych kwestii:

  • przetwarzanie danych osobowych klientów i pozostałych sytuacji cybernetycznych,
  • księgowość uproszczona – ryczałt, prowadzenie księgi przychodów i rozchodów,
  • doradztwo podatkowe – prowadzenie zeznań, ksiąg i ewidencji do celów podatkowych,
  • działania kadrowo-płacowe – obliczanie wynagrodzeń, dofinansowań czy składek ZUS.

Nie znaczy to jednakże, że biuro zajmujące się wyżej wymienionymi działaniami musi pokrywać ewentualne szkody ze swojej kieszeni. Wystarczy, że rozszerzy zakres obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Minimalna suma gwarancyjna obowiązkowego ubezpieczenia OC

Zgodnie z rozporządzeniem MF z dnia 06/11/2014 roku w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia OC dla biur rachunkowych polisą taką objęta jest odpowiedzialność przedsiębiorców, o której mowa w § 1, za szkody powstałe w wyniku zaniechania albo działania ubezpieczonego, w czasie trwania ubezpieczenia, w związku z prowadzoną działalnością.

W rozporządzeniu określono szczegółowy zakres ubezpieczenia OC dla firm zajmujących się prowadzeniem działalności w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych. Minimalną kwotą gwarancyjną polisy OC odnośnie do pojedynczego zdarzenia, którego skutki zostały objęte umową, wynosi równowartość 10 000 euro.

Ubezpieczenie OC dla wspólników biura rachunkowego 

Za przedsiębiorców, którzy mogą zajmować się wykonywaniem działalności w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych, uznawani są też wspólnicy w spółce cywilnej odnośnie do prowadzonej przez nich firmy.

Zatem, czy każdy ze wspólników musi wykupić polisę OC, czy wystarczające będzie zawarcie umowy ubezpieczenia dla biura rachunkowego jako spółki? W wypadku wspólników w biurze rachunkowym świadczącym usługi ksiąg rachunkowych obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej tyczył się będzie każdego spośród przedsiębiorców, a nie tylko biura rachunkowego jako spółki cywilnej. Brak wykupienia ubezpieczenia dla wszystkich wspólników, i to dla każdego z nich na co najmniej na najmniejszą wymaganą sumę gwarancyjną, jest naruszeniem przepisów z ustawy o rachunkowości i wiąże się z karą grzywny, a nawet ograniczeniem wolności.

Ma to swoją przyczynę w tym, iż spółka cywilna nie jest jednostką organizacyjną mającą podmiotowość prawną, jak w przypadku spółek osobowych. dlatego też nie może być  ona stroną umowy, w tym także tej dotyczącej polisy od odpowiedzialności cywilnej. Tym samym w sytuacji zawierania umowy polisy, jako jej stronę wskazani muszą zostać wszyscy wspólnicy spółki prowadzący wspólnie działalność w postaci spółki cywilnej.