Ze względu na wciąż niemalejący popyt, w naszym kraju powstaje coraz więcej nieruchomości. Pomimo tego, znalezienie wymarzonych czterech kątów wcale nie jest takie łatwe. Większość osób poszukujących mieszkania czy lokalu, decyduje się na skorzystanie z usług pośrednika. Kupienie nieruchomości wiąże się z ogromnym wydatkiem, stąd zawód ten obarczony jest niemałym ryzykiem. Właśnie dlatego osoby zajmujące się pośrednictwem w dziedzinie nieruchomości muszą wykupić ubezpieczenie OC.

Czym zajmuje się pośrednik nieruchomości i po co mu polisa?

Osoba, które chce rozpocząć swoją karierę jako pośrednik nieruchomości, powinna posiadać własną działalność gospodarczą. Musi też zainwestować w skuteczną reklamę i promowanie swoich usług, w celu zdobycia klientów. Pośrednicy zatrudniani są również przez agencje nieruchomości. Ich zadaniem jest wsparcie klientów planujących zakup mieszkania. Podejmowane na tym stanowisku czynności skupiają się na zawarciu umowy pomiędzy dwoma stronami, dotyczącej nabycia czy też zbycia praw do nieruchomości, ale także dzierżawy, najmu,czy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Kwota wynagrodzenia zależy od ilości przeprowadzanych transakcji, jak i ich kwoty. Warto dodać, że do wykonywania zawodu pośrednika nieruchomości konieczne jest ubezpieczenie OC. W sytuacji, kiedy pośrednik wykonuje czynności wspólnie z innymi osobami, wówczas jest on także objęty polisą za szkody wyrządzone przez te osoby. iExpert – ubezpieczenie OC pośrednika w obrocie nieruchomościami obejmuje szkody wyrządzone celowo, jak i te wyrządzone wskutek ekspertyz oraz opracowań. Polisa dla pośredników jest swego rodzaju płaszczem ochronnym dla klientów, którzy obawiają się możliwych konsekwencji finalizacji transakcji z agencją nieruchomości. To wymóg odgórny, którego należy dopełnić.

Czy ubezpieczenie jest koniecznością?

Ubezpieczenie OC pośrednika w obrocie nieruchomościami jest niezbędne do wykonywania tego zawodu. Polisa jest bowiem wymagana przez przepisy Ustawy o gospodarce nieruchomościami. Czym grozi jej brak? W przypadku braku wykupionej polisy należy liczyć się z karą o wysokości nawet do 20 tysięcy złotych, którą nakłada wojewódzki inspektor Inspekcji Handlowej w drodze decyzji administracyjnej. Warto dodać, że dodatkową sankcją za nieprzedstawienie kopii dokumentu polisy w ciągu siedmiu dni klientowi jest możliwość wypowiedzenia umowy pośrednictwa ze skutkiem natychmiastowym. Ubezpieczenie jest też ważne z innych względów. Jego podpisanie zapewnia bezpieczeństwo działania, daje nam ochronę finansową w razie nieprzewidzianych zdarzeń.

Jakich szkód ubezpieczenie OC nie obejmuje?

Polisa ubezpieczeniowa dla pośrednika nieruchomości nie uwzględnia pewnych sytuacji. Pierwszą z nich są straty polegające na zniszczeniu, uszkodzeniu czy utracie dóbr materialnych należących do:

  • małżonka,
  • zstępnego,
  • wstępnego,
  • rodzeństwa ubezpieczonej osoby,
  • powinowatego w tej samej linii albo stopniu,
  • przysposobionego i jego małżonkowi,
  • osobie we wspólnym pożyciu z ubezpieczonym.

Ubezpieczenie pośrednika nie przewiduje także kar umownych wynikających z umowy pośrednictwa czy szkód powstałych na skutek rozruchów, zamieszek, aktów terroru czy działań wojennych.

Na rynku znajdziemy wiele ofert od agencji ubezpieczeniowych. Wysokość składki zaczyna się już od ok. 200 zł, natomiast wybór sum gwarancyjnych waha się od 25 tysięcy do 500 tysięcy euro. Polisa skutecznie chroni przed ewentualnymi błędami pracowników, w tym tymi umyślnymi. Osoba ubezpieczona może liczyć na asystę przy likwidacji szkody. Polisa daje sposób nie tylko pośrednikowi, ale też klientom korzystającym z jego usług.