Na co dzień każdy z nas posiada wiele mniej lub bardziej poważnych zobowiązań finansowych. W takim wypadku nawet chwilowa utrata płynności finansowej może oznaczać poważne kłopoty. Dlatego firmy ubezpieczeniowe oferują swoim klientom specjalne polisy od utraty dochodu. Warto zatem wiedzieć, na czym one dokładnie polegają.

Ubezpieczenie od utraty dochodu – co obejmuje?

Na co dzień każdy z nas posiada wiele mniej lub bardziej poważnych zobowiązań finansowych

Z polisą, która ma nas zabezpieczyć przed utratą dochodu, można się spotkać w banku, gdy zawiera się umowę kredytową. Jednak tego typu ubezpieczenie dobrze jest także rozważyć, gdy prowadzimy działalność gospodarczą albo obawiamy się o ciągłość swojego zatrudnienia. Poniżej przedstawiamy sytuacje, jakie może obejmować ubezpieczenie od utraty dochodu:

  • Nagłe rozwiązanie stosunku pracy
  • Ogłoszenie upadłości przedsiębiorstwa
  • Zaprzestanie prowadzenia działalności i jej wyrejestrowanie
  • Powstanie niezdolności do wykonywania pracy spowodowanej chorobą lub wypadkiem.

Co ważne, polisę od utraty dochodu możemy kupić w pakiecie wraz z kredytem lub ubezpieczeniem firmowym albo jako całkowicie osobny produkt. Niezależnie od tego na jaką formę polisy się zdecydujemy, może ona opiewać na naprawdę wysokie kwoty, które skutecznie wspomogą nas w trudnych chwilach.

Ubezpieczenie od utraty dochodu – dla kogo?

Ubezpieczenie od utraty dochodu może wykupić każda pełnoletnia osoba, która nie przekroczyła jeszcze wieku emerytalnego oraz jest aktywna zawodowo

Ubezpieczenie od utraty dochodu może wykupić każda pełnoletnia osoba, która nie przekroczyła jeszcze wieku emerytalnego oraz jest aktywna zawodowo. Oczywiście ubezpieczyciel zawsze dokonuje oceny ryzyka utraty płynności finansowej w zależności od indywidualnej sytuacji danego klienta i na tej podstawie ustala wysokość składek. Ponadto nie wszystkie firmy ubezpieczeniowe akceptują umowy zlecenie jako podstawę zatrudnienia, ponieważ mogą uznać tego typu umowy za zbyt mało stabilne źródło dochodu. Dlatego, zanim zdecydujemy się na konkretne ubezpieczenie, warto wcześniej zrobić rozeznanie na rynku i sprawdzić, które towarzystwo ubezpieczeniowe będzie miało dla nas najkorzystniejszą ofertę. Mimo wszystko, gdy posiadamy dużo zobowiązań finansowych, dobrze jest rozważyć ubezpieczenie od utraty dochodu, ponieważ składki zazwyczaj nie są wysokie, a w razie utraty źródła dochodu, będziemy w stanie bez problemu poradzić sobie z bieżącymi wydatkami.

Podsumowując, w dzisiejszych niepewnych czasach, gdy sytuacja na rynku pracy zmienia się niemal z dnia na dzień, warto ubezpieczyć się od utraty dochodu, jeśli tylko mamy taką możliwość. Ponieważ dzięki takiej polisie zyskamy spokój i poczucie bezpieczeństwa, co jednocześnie znacznie podniesie komfort naszego życia.